fallback

Американският Конгрес затяга санкциите срещу "Турски поток" и "Северен поток 2"

Премахнат е текст, който позволява президентът на САЩ да не налага санкции, когато това засяга националната сигурност

19:04 | 04.12.20 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Двете камари на американския Конгрес се разбраха за затягане на санкциите срещу два руски проекта за пренос на природен газ в Европа - "Турски поток" и "Северен поток 2", съобщава ТАСС. Конгресмените са премахнали клаузата, че американският президент може да не наложи санкциите, когато се касае за въпрос от националната сигурност.

Наказанията за компании, които участват в изграждането на двата проекта, са включени във военния бюджет на САЩ за 2021 година. През лятото Камарата на представителите, контролирана от демократите, одобри своята версия на документа. По-късно и от Сената, контролиран от републиканците, представиха своето предложение. Сформирана беше обща комисия, която да работи по изготвянето на бюджета по отбраната на страната за догодина.

В Москва коментират, че санкциите срещу газопроводите са "нелоялна конкуренция". Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков увери журналистите по-рано днес (4 декември), че Русия ще защити своите интереси.

Той отказа коментар какви точно мерки ще вземе Москва, за да компенсира участниците в тези проекти от евентуални загуби във връзка с американските санкции.

"С маниакално упорство САЩ се опитват да спрат реализацията на газопроводите "Северен поток 2" и "Турски поток", коментира и председателят на комисията по външни работи към руската Дума Леонид Слуцкий. Той посочи, че жертва на битката между Вашингтон и Москва в случая ще бъдат европейските компании и допълни, че САЩ имат свои интереси по отношение на доставките на газ в Европа, което ги кара да налагат санкции срещу руските проекти.

Освен в бюджета за отбрана, санкции срещу руските газопроводи са предвидени и в специален закон за защита на европейската енергийна сигурност.

Санкциите на САЩ срещу "Северен поток 2" са незаконни и екстериториални, коментира външният министър на Германия Хайко Маас в интервю за Der Spiegel. В него той изказва надежда, че ще Германия ще успее да се договори за газопровода с новата администрация на САЩ.

Като вицепрезидент Джо Байдън обаче се изказа силно негативно за "Северен поток 2". Според него проектът застрашава европейската сигурност и позволява на Русия да заобиколи Украйна. Сега неговата позиция по темата все още остава неясна.

Строителството на "Северен поток 2" спря около 150 километра преди финала заради наложените през 2019 година санкции на САЩ. Преди дни от проектната компания Nord Stream 2 AG заявиха, че строителството на газопровода ще бъде възобновено преди края на годината. Очаква се това да стане с руския тръбополагащ кораб "Академик Черский", който от месеци снове между пристанището Мукран на остров Рюген, където е базата на "Северен поток 2" и Калининград.

"Турски поток" минава по дъното на Черно море и предвижда изграждането на две тръби - едната за нуждите на Турция, а другата - за Европа. Тръбите по дъното на морето вече са положени, а в момента се изпълнява проекта за продължението на "Турски поток" към Европа през територията на България, или т.нар. "Балкански поток".

Българските власти заявиха, че този проект отговаря на всички европейски изисквания и нямат притеснения от налагане на санкции от страна на САЩ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:49 | 10.09.22 г.
fallback